![Φωτό](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhY5tSiPRciSVtD_BlDdfVVuAHTBQVFCjRTPYWs2RfwIWAFrl4FP34QfxeN2blbkpW1_PDkvOdm6Hk_iCxWBvCLk6TztIe3icp2ZbfIHNdjkrHhvsBpGESnB9G7ZHbPYsO-l13PBhPO9NFy/w263-h227-p-no/PAGOTO+TYRAMISOY.jpg)
Υλικά:
Για 6 άτομα
Για το παγωτό
2 φλιτζάνια τυρί μασκαρπόνε
1/2 φλιτζάνι κρέμα γάλακτος
½ φλιτζάνι γάλα πλήρες
(130 γραμμάρια) ζάχαρη
στη μύτη του κουταλιού αλάτι
3 κουταλιές λικέρ ( γεύση καφέ )
μόκα
1/2 φλιτζάνι ζάχαρη
1/2 φλιτζάνι εσπρέσο
6 κουταλιές της σούπας κακάο
1/2 κουταλάκι βανίλια
Εκτέλεση:
ΜΟΚΑ:
Σε μια κατσαρόλα χτυπάμε τη ζάχαρη , το σιρόπι καλαμποκιού , το κακάο , και το εσπρέσο. Έχοντας το μάτι της κουζίνας στο μισό ανάλογα τη κουζίνα , ανακατεύουμε συνέχεια μέχρι να πάρει μια βράση. Το βγάζουμε από το μάτι και προσθέτουμε τη βανίλια , και το αφήνουμε να κρυώσει
ΠΑΓΩΤΟ:
Ανακατεύουμε το μασκαρπονε στο μίξερ , μαζί με τη ζάχαρη , το γάλα , τη κρέμα γάλακτος , αλάτι , και το λικέρ , έως ότου αφρατέψει και να γίνει ομοιογενείς η κρέμα. Την βάζουμε στη κατάψυξη να παγώσει 5 ώρες , με τρεις φορές ανακάτεμα ενδιάμεσα. αφού παγώσει καλά , Τότε ρίχνουμε τη μόκα και ανακατεύουμε με μια σπάτουλα , και το βάζουμε πάλι στο ψυγείο για 2 ώρες.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου