![Φωτό](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjT2Wl7l_lMvGIs2m-ZETGe5Q9OCv1XONbE3Znvul6TryFqrq6YfaodwM2A70j63Xb1oVr7GepZxLLSmVIRJL3wQ0CkCbTUTcYpncSKpik5TR9eM2DDJ1WrJBv3xRmjT3vkTI_U8yWwpCFr/w276-h207-p-no/TZATZIKI.jpg)
Υλικά:
1 αγγούρι
Αλάτι
Γιαούρτι στραγγιστό
Σκόρδο
Άνηθο
1 με 2 κουταλιές ξίδι
2 κουταλιές λάδι
Εκτέλεση:
Πλένουμε και αφαιρουμε τη φλούδα από το αγγούρι ανά μια γραμμή ( μια γραμμή αφήνουμε πάνω τη φλούδα, μια την αφαιρουμε)
Κόβουμε στην μέση και βγάζουμε με ένα κουταλάκι τους σπόρους. Το ξύνουμε στον τρίφτη του κρεμμυδιού. Προσθέτουμε 1 κουταλάκι αλάτι , ανακατεύουμε και το αφήνουμε σε τρυπητό να στραγγίζει. Χτυπάμε ένα κεσεδάκι στραγγιστό γιαούρτι και προσθέτουμε 1 με 2 σκελίδες σκόρδο λιωμένο , ψιλοκομμένο άνηθο , 1 με 2 κουταλιές ξίδι , λάδι. Προσθέτουμε το αγγούρι. Το αφήνουμε το τζατζίκι στο ψυγείο , για να το σερβίρουμε παγωμένο.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου