Συνταγή από την φίλη μας : Marialena palli
![Φωτό](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgVLSSrzvBmWjc7w0KSj3lSznpXXyviiCCvyNRqarmNmqTK_ZGL5FX54o0Oq0ugN-CAx_sK9gsMJKnlfC4eDC9ZOM40QJ8bLWrzdMMFH-CxggE_Kgzez7aHbUzL6bRLKR4VbvKy_dyVUVv0/w256-h207-p-no/karydopita+marialena.jpg)
Υλικά:
100 γρ. Κρέμα γάλακτος
50 γρ. γάλα
120 γρ. λάδι
1 κουταλιά κανέλα
1 κουταλιά μπεηκιν παουντερ
2 αυγά
200 γρ. ζάχαρη
100 γρ. αλεύρι
250 γρ. καρύδια
300 γρ. Σοκολάτα κουβερτούρα για το γλασο
350 γρ. κρέμα γάλακτος
Εκτέλεση:
ανακατεύουμε το λάδι με την ζάχαρη και ύστερα με την κρέμα γάλακτος. Έπειτα ρίχνουμε ένα ένα τα αυγά, σιγά σιγά. Ρίχνουμε μια το γάλα , μια το αλεύρι. Ύστερα την κανέλα και το μπεηκιν. Ρίχνουμε και τα καρύδια και ανακατεύουμε απαλά με μια σπάτουλα. Το βάζουμε σε μια φόρμα και το ψήνουμε σε προθερμασμενο φούρνο , στους 170 – 180 βαθμούς για 45 λεπτά.
Για το γλασο λιώνουμε σε ένα μπαιν μαρι την κουβερτούρα και την κρέμα γάλακτος. Όταν ψηθεί η καρυδόπιτα μας , την βάζουμε πάνω σε μια σχάρα και από κάτω ένα ταψάκι και την καλύπτουμε , με το γλασο. Ότι περισσέψει και πέσει στο ταψάκι , το κρατάμε ή το ρίχνουμε πάνω στην καρυδόπιτα.
![Φωτό](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgVLSSrzvBmWjc7w0KSj3lSznpXXyviiCCvyNRqarmNmqTK_ZGL5FX54o0Oq0ugN-CAx_sK9gsMJKnlfC4eDC9ZOM40QJ8bLWrzdMMFH-CxggE_Kgzez7aHbUzL6bRLKR4VbvKy_dyVUVv0/w256-h207-p-no/karydopita+marialena.jpg)
Υλικά:
100 γρ. Κρέμα γάλακτος
50 γρ. γάλα
120 γρ. λάδι
1 κουταλιά κανέλα
1 κουταλιά μπεηκιν παουντερ
2 αυγά
200 γρ. ζάχαρη
100 γρ. αλεύρι
250 γρ. καρύδια
300 γρ. Σοκολάτα κουβερτούρα για το γλασο
350 γρ. κρέμα γάλακτος
Εκτέλεση:
ανακατεύουμε το λάδι με την ζάχαρη και ύστερα με την κρέμα γάλακτος. Έπειτα ρίχνουμε ένα ένα τα αυγά, σιγά σιγά. Ρίχνουμε μια το γάλα , μια το αλεύρι. Ύστερα την κανέλα και το μπεηκιν. Ρίχνουμε και τα καρύδια και ανακατεύουμε απαλά με μια σπάτουλα. Το βάζουμε σε μια φόρμα και το ψήνουμε σε προθερμασμενο φούρνο , στους 170 – 180 βαθμούς για 45 λεπτά.
Για το γλασο λιώνουμε σε ένα μπαιν μαρι την κουβερτούρα και την κρέμα γάλακτος. Όταν ψηθεί η καρυδόπιτα μας , την βάζουμε πάνω σε μια σχάρα και από κάτω ένα ταψάκι και την καλύπτουμε , με το γλασο. Ότι περισσέψει και πέσει στο ταψάκι , το κρατάμε ή το ρίχνουμε πάνω στην καρυδόπιτα.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου