![Φωτό](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgW3UXoy7Xy5JmnepqdDO7JDEgTF1vFIAQE-vE1Gjs6b7ErWBQxNzLuB5CTRYc6rneXCw1cTukh9Ov4FtATHQ8o93OCAf3tDxszwmaRoO9h7C0GHlgtJWkvHiBBzp6u8tn_Bm06WF6-e9oh/w276-h207-p-no/MPRIZOLA+ALA+FLORANTIN.jpg)
2 άτομα
Υλικά:
2 μεγάλες μπριζόλες κόντρα , πάχους 4 εκ.
2 κουταλιές λάδι
2 κουταλιές αλάτι
2 κουταλιές πιπέρι
2 κουταλάκια χυμό λεμονιού
1 λεμόνι κομμένο σε φέτες
Εκτέλεση:
Μαρινάρουμε τις μπριζόλες με το λάδι , το αλάτι και το πιπέρι για 1 ώρα περίπου. Τις γυρίζουμε σε τακτικά διαστήματα. Τις ψήνουμε στα κάρβουνα ή στο γκριλ για 8 λεπτά περίπου από κάθε πλευρά. Βγάζουμε τις μπριζόλες από τη φωτιά και τις ραντίζουμε με το χυμό του λεμονιού. Τις γαρνιρουμε με τις φέτες λεμονιού.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου